KS1 “Change 4 Life” Multi Skills Festival

Schools attending:

St Peters
Owston Park
Auckley
T
ownfield Primary
St Michaels
Orchard Infants

Y3/4 Active Fusion Dodgeball Champions

Windhill 

Y3/4 Active Fusion Dodgeball Runners Up

Doncaster College for the Deaf

Y5/6 Active Fusion Dodgeball Champions

Edenthorpe Hall Primary Academy 

Y5/6 Active Fusion Dodgeball Runners Up

St Michaels, Rossington

Y3/4 Boys School Games Doncaster Cross Country Champions

Kirk Sandall Juniors

Y3/4 Boys School Games Doncaster Cross Country Runners up

Castle Hills Primary School

Y3/4 Girls School Games Doncaster Cross Country Champions

Bessecarr Primary School

Y3/4 Girls School Games Doncaster Cross Country Runners up

Shawwood Primary Academy

Y5/6 Girls  School Games Doncaster Cross Country Champions

Castle Hills Primary School

Y5/6 Girls School Games Doncaster Cross Country Runners up

Shawwood Primary Academy

Y5/6 Boys  School Games Doncaster Cross Country Champions

Kirk Sandall Juniors

Y5/6 Boys School Games Doncaster Cross Country Runners up

Sunnyfields Primary School

Y5/6 Boys  School Games Doncaster Hockey Champions

Shawwood Primary Academy

Y5/6 Boys School Games Doncaster Hockey Runners up

Thorne Green Top

Y5/6 Girls  School Games Doncaster Hockey Champions

Shawwood Primary Academy

Y5/6 Girls School Games Doncaster Hockey Runners up

Hayfield Lane Primary 

Y3/4 Girls  School Games Doncaster Football Champions

St Peters’ Catholic Primary School

Y3/4 Girls School Games Doncaster Football Runners up

Balby Central Primary School 

Y3/4 Boys  School Games Football Champions

Barnburgh Primary School 

Y3/4 Boys School Games Doncaster Football Runners up

Owston Park Primary School 

KS2  School Games Doncaster Boccia  Champions

Doncaster College for the Deaf 

KS2 School Games Doncaster Boccia Runners up

Hayfield Lane Primary School

Y5/6 Mixed School Games Doncaster Handball  Champions

Owston Park Primary School

Y5/6 Mixed School Games Doncaster Handball Runners up

Bentley High Street Primary School

Y5/6 Boys School Games Doncaster Football SF 1  Champions

Kirk Sandall Juniors B

Y5/6 Boys School Games Doncaster Football SF 1 Runners up

Our Lady of Mount Carmel

Y5/6 Boys School Games Doncaster Football SF 2  Champions

Warmsworth Primary A

Y5/6 Boys School Games Doncaster Football SF 2 Runners up

Sunnyfields A

Y5/6 Girls School Games Doncaster Football   Champions

Owston Park Primary

Y5/6 Girls School Games Doncaster Football Runners up

Willow Academy A

Y1 Change 4 Life Multi-Skills Festivals Teams attending:

Rowena Academy
Sunnyfileds
Windhill

Y1 Change 4 Life Multi-Skills Festivals Teams attending:

Town Fields
Hayfield Lane
Owston Park
Sandringham
Edenthorpe Hall

KS2  School Games Doncaster Inclusive Football  Group winners

Group A Winners:
Pheasant Bank Academy
Group B Winners:
Warmsworth Primary
Group C Winners:
Owston Park Primary

Group D Winners:
Shawwood Academy

Y5/6 Winter Swimming Gala Winners
Warmsworth Primary

Y5/ Winter Swimming Gala Runners up
St Josephs & St Teresa

Y5/6 Sportshall Athletics QF 1 Winners
Sandringham

Y5/6 Sportshall Athletics QF 1 Runners up
St Peters

Y5/6 Sportshall Athletics QF 2 Winners
Hayfield Lane

Y5/6 Sportshall Athletics QF 2 Runners up
Edlington Victoria

Y5/6 Sportshall Athletics QF 3 Winners
Shawwood

Y5/6 Sportshall Athletics QF 3 Runners up
Edlington Hill Top

Y5/6 Sportshall Athletics QF 4 Winners
 Norton Juniors

Y5/6 Sportshall Athletics QF 4 Runners up
Woodlands Primary

Y3/4 Hotshots Basketball finals 1 Winners
 Bentley High Street

Y3/4 Hotshots Basketball finals 1 Runners up 
Kirk Sandal Juniors

Y5/6 Cheerleading Finals Winners
 Bentley High Street

Y5/6 Cheerleading Finals Runners up 
Castle Hills  

Y5/6 Sports hall athletics Doncaster Finals Winners
 Edlington Hill Top

Y5/6 Sports hall athletics Doncaster Final Runners up 
Shawwood Academy   

Y3/4 Hotshots Basketball finals 2 Winners
 Sunnyfields Primary  

Y3/4 Hotshots Basketball finals 2 Runners up 
Warmsworth Primary A 

KS2 Inclusive Football Spring Festival Group Winners
Group A- Warmsworth A
Group B- Warmsworth C
Group C- Warmsworth D
Group D- Shawwood Academy

Y5/6 Gymnastics Foundation Doncaster Final Winners

Bentley High Street A

Y5/6 Gymnastics Foundation Doncaster Final Runners up

Shaw Wood Academy E

 

Y3/4 Gymnastics Foundation Doncaster Final Winners

Bentley High Street A

Y3/4 Gymnastics Foundation Doncaster Final Runners up

Shaw Wood Academy

 

Y3/4 Gymnastics Advanced Doncaster Final Winners

Bentley High Street A

Y3/4 Gymnastics Advanced Doncaster Final Runners up

Thorne Green Top  

 

Y5/6 Gymnastics Advanced Doncaster Final Winners

Bentley High Street A

Y5/6 Gymnastics Advanced Doncaster Final Runners up

Thorne Green Top  

 

Y1 Change 4 Life Festival

 Edlington Hill Top 

 

 

Y5/6 Tag Rugby Union Doncaster Semi- Final 1 Winners

 Warmsworth C 

Y5/6 Tag Rugby Union Doncaster Semi- Final 1 Runners Up

Hayfield Lane

 

 

Y5/6 Swimming Gala Doncaster Semi- Final 2 Winners

 Montagu Academy  

Y5/6 Swimming Gala Doncaster Semi- Final 2 Runners Up

Morley Place 

 

Y3/4 Boys Orienteering finals Winners

 Hayfield Lane  

Y3/4 Boys Orienteering finals Runners Up

 St Josephs Rossington

 

Y3/4 Girls Doncaster Orienteering finals Winners

 Doncaster School for the Deaf  

Y3/4 Doncaster Girls Orienteering finals Runners Up

 Hayfield Lane 

 

Y5/6 Boys Doncaster Orienteering finals Winners

 Hayfield Lane 

Y5/6 Boys Doncaster Orienteering finals Runners Up

 Sunnyfields 

 

Y5/6 Girls Doncaster Orienteering finals Winners

 Hayfield Lane 

Y5/6 Girls Doncaster Orienteering finals Runners Up

 St Josephs Rossington 

 

Y3/4 Tag Rugby League Doncaster finals Winners

Warmsworth A 

Y3/4 Tag Rugby League finals Runners Up

 Shaw Wood Academy

 

Y5/6 Swimming Gala Heat 3 Winners

Norton Juniors

Y5/6 Swimming Gala Heat 3 Runners Up

 Town Field Primary 

 

Y3/4 Quick Sticks Hockey Doncaster Finals Winners

Warmsworth 

Y3/4 Quick Sticks Hockey Doncaster Runners Up

 Thorne Green Top 

 

KS2 Tri-Golf Doncaster Finals Winners

Hayfield Lane

KS2 Tri-Golf Doncaster Finals Runners Up

 Owston Park 

 

Y3/4 Mini-Red Tennis Doncaster Finals Winners

Owston Park 

Y3/4 Mini-Red Tennis Doncaster Finals Runners Up

 Barnburgh Primary 

 

Y4/5 Girls Football Development Doncaster Finals Winners

Barnburgh Primary 

Y4/5 Girls Football Development Doncaster Finals Runners Up

 St Peters Primary 

 

Y3/4 The Hayfield Pyramid Transition Football Winners

Auckley Primary 

Y3/4 The Hayfield Pyramid Transition Football Runners Up

 St Oswalds Primary 

 

Y2 Kick Rounders Doncaster Finals Winners

Owston Park 

Y2 Kick Rounders Doncaster Runners Up

 Sandringham  

 

FS2 Multi-skills

Schools in attendance:

Hayfield Lane
Our Lady of Sorrows
Owston Park
St Peters
Townfields
Bentley New Village
Auckley
Hayfield Lane
Windhill
Highfields
Sandringham
Doncaster School for the Deaf
Barnburgh
Sunnyfields
 

Y5/6 Girls Cricket Doncaster Champions

Castle Hills 

Y5/6 Girls Cricket Doncaster Runners Up

Owston Park

 

Y3/4 Summer Smash Cricket Doncaster Champions

Windhill 

Y3/4 Summer Smash Cricket Doncaster Runners Up

Norton Juniors School

 

Y5/6 Boys Cricket SF 1 Rossington Champions

St Josephs Rossington  

Y5/6 Boys Cricket SF 1 Rossington Runners Up

Townfiel Primay

 

Y5/6 Boys Cricket SF 2 Warmsworth Champions

Warmsworth B  

Y5/6 Boys Cricket SF 2 Warmsworth Runners Up

Norton Junior School

 

Y5/6 Boys Cricket SF 3 Bentley Champions

Woodlands Primary   

Y5/6 Boys Cricket SF 3 Bentley Runners Up

Castle Hills

 

Y5/6 High 5’s Netball Doncaster Champions

Norton Junior School  

Y5/6 High 5’s Netball Doncaster Runners Up

Warmsworth Primary School

 

KS1 Quad-Kids Doncaster finals attending teams:

Warmsworth A
Warmsworth B
Orchard A
Orchard B
Orchard C
Orchard D
Sandringham A
Sandringham B
Sandringham C
Edenthorpe Hall 

 

Y5/6 Boys Cricket Doncaster Champions

Warmsworth Primary School   

Y5/6 Boys Cricket Doncaster Runners Up

St Josephs Rossington

 

Y5/6 Rounders’ Doncaster Champions

Norton Junior School   

Y5/6  Rounders’ Doncaster Runners Up

Warmsworth Primary School